Recital fortepianowy Maestro prof. Marka Drewnowskiego z okazji 75. urodzin

W piątek 22 października 2021 r. o godz. 20:00 w Teatrze Palladium odbędzie się wyjątkowy recital fortepianowy w wykonaniu mistrza prof. Marka Drewnowskiego.

Wstęp na koncert jest wolny po uprzednim potwierdzeniu przybycia na adres klub@hybrydy.com.pl.

Profesor Marek Drewnowski współpracuje od prawie dekady z naszą Fundacją, dlatego postanowiliśmy ugościć go w tym wyjątkowym dniu. Wydarzenie będzie doskonałym uhonorowaniem muzycznej kariery profesora. Idealną okazją dla osób śledzących artystyczną drogę pianisty by móc razem z mistrzem uczestniczyć w tak ważnym dla niego dniu.

Notka o artyście:

Marek Drewnowski jest wybitnym pianistą, dyrygentem, który zyskał międzynarodową sławę, gdy Leonard Bernstein zaprosił go do występu z Bostońską Orkiestrą Symfoniczną w 1985 roku, po tym jak tylko raz usłyszał w radiu nagranie 12 Sonat fortepianowych Domenica Scarlattiego. Pan Drewnowski występował na jednych z najbardziej renomowanych i prestiżowych sal koncertowych w Europie, Stanach Zjednoczonych i Japonii. Na specjalne życzenie Leonarda Bernsteina grał pod jego batutą ponownie w 1989 roku, podczas specjalnego koncertu z okazji 50. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Wydarzenie zgromadziło innych znanych na całym świecie artystów, takich jak Barbara Hendricks, Herman Prey i Liv Ullmann, i zostało nadane przez stacje telewizyjne na całym świecie.

Urodzony w Kołobrzegu, Drewnowski zaczął grać na pianinie jako dziecko. Studiował grę na fortepianie w Warszawskiej Akademii Muzycznej u Ryszarda Baksta i Zbigniewa Drzewieckiego, a po śmierci prof. Drzewieckiego w Akademii Muzycznej w Krakowie u Jana Hoffmana. Ukończył z tytułem magistra sztuki, a następnie otrzymał tytuł doktora dyplom z Akademii Muzycznej w Łodzi. W 2016 r. został awansowany do rangi profesora, najwyższego stopnia naukowego przyznawanego w Polsce przez prezydenta kraju.

Nagrania Drewnowskiego obejmują 12 Sonat fortepianowych Domenico Scarlattiego (DUX, 1975); Koncerty fortepianowe nr 1 i 2 C.M. von Weber (Arts Music); muzyka Fryderyka Chopina, w tym koncerty fortepianowe w wersji kameralnej, ożywionej przez samego Drewnowskiego, za który otrzymał wysokie uznanie krytyków; II Koncert fortepianowy Tansmana i IV Symfonia koncertowa Szymanowskiego. Od 2007 roku pianista angażuje się w projekt szwajcarsko-polski (współpraca między Harmusicą a Fundacją Josefa Hofmanna), nagrywając pełne dzieła Fryderyka Chopina. Do tej pory nagrał osiem płyt z koncertami, walcami, preludiami, wariacjami, mazurkami, sonatami, etiudami i balladami.

Marek Drewnowski jest prezesem i założycielem Fundacji Josepha Hofmanna. Jego misją jest promowanie uznania i docenienia zapisu, literackiej, edukacyjnej i pomysłowej spuścizny polskiego pianisty Josepha Hofmanna oraz wspieranie rozwoju artystycznego młodych muzyków. Jego programy edukacyjne obejmują kursy muzyczne i konkursy dla młodych pianistów, a także koncerty i stypendia. W ramach działalności fundacji Drewnowski nagrała dwie płyty: Koncerty fortepianowe nr 2 i 4 Ludwiga van Beethovena oraz Koncerty fortepianowe w wersji kameralnej Fryderyka Chopina.

Drewnowski znany jest również z niezwykłych umiejętności dyrygenta. Jest założycielem i kierownikiem renomowanego Kwintetu Chopinowskiego i Soloistów Chopina oraz dyrektorem J. Hofmanna i I.J. Festiwale Paderewskiego. Brał udział w licznych projektach filmowych – pojawił się jako Frederick Chopin w filmie Koncert Chopina Krzysztofa Zanussiego, współproducentem Fryderyka Fascynacja („Oczarowanie Fryderyka”) Izabeli Cywińskiej. W 2017 r. napisał scenariusz do spektaklu radiowo – teatralnego „Dał nam niepodległą… – Ignacy Jan Paderewski” realizowanego przez RDC. Napisał również, scenariusz film o Ignacym Janku Paderewskim, który w 2019 r., dostał pozytywną rekomendacje Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Drewnowski cieszył się długą i udaną karierą w nauczaniu. Był długoletnim profesorem fortepianu w Akademii Muzycznej w Łodzi i innych polskich instytucjach muzycznych. Uczył w Schola Cantorum w Paryżu we Francji. Prowadził klasy mistrzowskie na całym świecie, w tym w South Africa University of Pretoria; Genewa Conservatory of Music w Genewie, Szwajcaria; Lwowskie Konserwatorium we Lwowie, Ukraina; Konserwatoria muzyczne w Seulu i Busan w Korei Południowej; Akademia Muzyczna i Performing Arts w Tilburgu, Holandia; Chopinowski Festiwal Muzyki Klasycznej w Valldemossa, Majorka, Hiszpania; i konserwatoria muzyki w Rzymie, Pieve di Teco, Piediluco i Sanremo we Włoszech. Obecnie jest profesorem w Hacettepe University Ankara State Conservatory w Ankarze w Turcji.

Drewnowski jest oddanym i kochanym nauczycielem, który lubi pracować z ambitnymi młodymi artystami. Ma niezwykłą umiejętność komunikowania swoich pomysłów z uczniami i wyzwaniami na wielu poziomach – muzycznym, intelektualnym i emocjonalnym. Jego celem jest przekazanie swoim rozległym międzynarodowym doświadczeniom swoim studentom, aby mogli oni również osiągnąć sukces. Wielu z jego uczniów świetnie radziło sobie na międzynarodowych konkursach pianistycznych i ma wiele nagrań i światowych występów w swoich życiorysach.

W 1991 r. otrzymał nagrodę Orfeusz od Stowarzyszenia Krytyków Muzycznych za wykonanie światowej premiery Koncertu fortepianowego Stefana Kisielewskiego na słynnym festiwalu muzyki współczesnej „Warszawska Jesień”. W 2010 r. Drewnowski otrzymał od Polskiego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego nagrodę „Paszport Chopina” przyznawaną wybitnym artystom, którzy przyczynili się do promocji dziedzictwa Chopina. W 2017 roku został odznaczony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Medalem za Zasługi Kulturze Gloria Artis. W 2020 r. otrzymał nagrodę Złotą Sowę będącą uhonorowaniem za dokonania twórcze przyznaną przez przedstawicieli światowej Polonii. Również w 2020 otrzymał nagrodę Grand Prix du Disque Frederic Chopin za płytę Pieśni Fryderyka Chopina nagraną ze śpiewaczką Henryką Januszewskąprzyznany przezTowarzystwo im. Fryderyka Chopina, TIFC, podczas IX Międzynarodowym Konkursie Płytowym.

Koncert poprowadzi Tadeusz Deszkiewicz – Prezes Radia RDC

Data i miejsce wydarzenia:  22.10.2021, godz. 20:00, Teatr Palladium, ul. Złota 9, Warszawa

Organizator: Fundacja na Rzecz Studentów i Absolwentów Uniwersytetu Warszawskiego „Universitatis Varsoviensis”  

Współorganizator: „Narodowe Centrum Kultury”, „Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu”

Informacja w związku z zagrożeniem epidemiologicznym

Szanowni Państwo,

w dniu dzisiejszym Rząd zdecydował o zawieszeniu działalności instytucji kultury: teatrów, oper, filharmonii, muzeów a także kin – jak poinformował na konferencji prasowej Wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Stosujemy się do wszystkich procedur Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Staramy się przenieść nasze najbliższe wydarzenia kulturalne na nowe terminy, o których będziemy Was informować w najbliższym czasie.
Chcemy Was uspokoić, iż zakupione przez Was bilety zachowają swoją ważność.
Sytuacja jest dynamiczna i staramy się do niej dostosować na bieżąco. Dlatego bardzo prosimy nasi Drodzy o wyrozumiałość i cierpliwość! :)
Wszelkie nowe informacje będą zamieszczane na naszych stronach i na portalach społecznościowych!
Życzymy Wam dużo zdrowia i życzymy sobie byśmy mogli Was gościć w nowo wyznaczonych terminach
Do zobaczenia!!! :)