Chopin był z UW – Recitale w Uniwersytecie Warszawskim

Chopin był z UW !!!”
Cykl recitali chopinowskich w Uniwersytecie Warszawskim

Od poniedziałku 13 do niedzieli 19 września 2021 roku w Auditorium Maximum Uniwersytetu Warszawskiego będziemy mieli okazję posłuchać utworów Fryderyka Chopina w wykonaniu znamienitych pianistów z Polski i zagranicy.

Ideą cyklu recitali chopinowskich w Auditorium Maximum Uniwersytetu Warszawskiego jest przypomnienie, że Fryderyk Chopin studiował w Uniwersytecie Warszawskim i jest najwybitniejszym absolwentem naszej Alma Mater.

Szanowni Państwo,
Pragniemy poinformować , iż z przyczyn losowych w dniu 16.09.2021 nie wystąpi Monika Ruth Vida. Do występu w tym dniu zaprosiliśmy utalentowanego pianistę Mateusza Krzyżowskiego. Za zmianę przepraszamy .

Transmisje recitali:

13.09:

14.09:

15.09:

16.09:

17.09:

18.09:

19.09:

Wywiad w Radiu Wnet 1 września 2021:

Wywiady w Radiu Wnet 2 września 2021:

Recitale w ramach cyklu wykonają wirtuozi fortepianu, laureaci konkursów pianistycznych, m.in. międzynarodowego konkursu im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie i Fryderyka Chopina w Warszawie oraz debiutanci, będą to:

Prof. Marek Drewnowski (13.09.2021 godz. 19:00 Auditorium Maximum Uniwersytetu Warszawskiego)

Piotr Pawlak (14.09.2021 godz. 19:00 Auditorium Maximum Uniwersytetu Warszawskiego)

Andrzej Wierciński (15.09.2021 godz. 19:00 Auditorium Maximum Uniwersytetu Warszawskiego)

Mateusz Krzyżowski (16.09.2021 godz. 19:00 Auditorium Maximum Uniwersytetu Warszawskiego)

Tymoteusz Bies (17.09.2021 godz. 19:00 Auditorium Maximum Uniwersytetu Warszawskiego)

Piotr Latoszyński (18.09.2021 godz. 19:00 Auditorium Maximum Uniwersytetu Warszawskiego)

Lukas Geniušas (19.09.2021 godz. 19:00 Auditorium Maximum Uniwersytetu Warszawskiego)

Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny po uprzednim pobraniu wejściówek na stronach www.fundacjauv.org.pl , www.chopinbylzuw.pl.

Transmisje online cyklu recitali chopinowskich bezpośrednio z Auditorium Maximum Uniwersytetu Warszawskiego do obejrzenia na stronach www.fundacjauv.org.pl, www.chopinbylzuw.pl.

Koncerty poprowadzą:
Marcin Majchrowski- muzykolog i dziennikarz muzyczny, Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego (13-17.09.2021)
Piotr Wojciechowski – muzykolog Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina (18.09.2021)
Róża Światczyńska – laureatka Złotego Mikrofonu Polskiego Radia, dziennikarka i prezenterka ( 19.09.2021)

Wywiad w TV Republika:

Poniżej krótkie notki prasowe o artystach :

Lukas Geniušas urodził się 1 lipca 1990r. w rodzinie z wielkimi tradycjami muzycznymi. Rozpoczął naukę gry na fortepianie w wieku 5 lat. Jego babcia, Wiera Gornostajewa, wybitny pedagog i profesor w Konserwatorium Czajkowskiego w Moskwie, jest do tej pory jego pierwszym nauczycielem i mentorem. Przed 12. rokiem życia Lukas wziął udział w międzynarodowych konkursach i festiwalach. Jest zdobywcą II nagrody XVI Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie w 2010 roku oraz nagrody specjalnej Towarzystwa im. Fryderyka Chopina za najlepsze wykonanie poloneza w II etapie. Posiada bogaty repertuar sięgający od baroku po dzieła współczesnych kompozytorów. Mimo młodego wieku, może pochwalić się repertuarem obejmującym 10 programów solowych i 12 koncertów fortepianowych. Wykonuje m. in. 24 etiudy Chopina, Hammerklavier Beethovena, I Sonatę Brahmsa, Sonatę h-moll Liszta oraz „Ludus Tonalis” Hindemitha. Wydał już 4 płyty kompaktowe – ostatnio utwory Chopina solo i koncert fortepianowy e-moll z Polską Filharmonią Kameralną pd. Wojciecha Rajskiego dla wytwórni DUX. 

Mateusz Krzyżowski urodził się w 1999 roku w Tychach. Grę na instrumencie rozpoczął w wieku 5 lat w szkole muzycznej Yamaha pod kierunkiem Jarosława Kwasa. Edukację kontynuował w Zespole Szkół Muzycznych imienia Feliksa Rybickiego w Tychach w klasie mgr Bożeny Furmańskiej, a następnie w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia imienia Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie prof. Lubow Nawrockiej oraz mgr Sebastiana Nawrockiego. Obecnie jest studentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Joanny Ławrynowicz-Just. Mateusz jest laureatem wielu konkursów ogólnopolskich oraz międzynarodowych. Do jego ostatnich osiągnięć należą między innymi: I nagroda w 49. Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina organizowanym przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, II nagroda w pierwszej edycji Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, III nagroda w pierwszej edycji Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie, I nagroda oraz nagroda specjalna Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina w VI. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Augustowie, I nagroda w IV. Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Turznie, Grand Prix w IV. Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym dla szkół muzycznych II stopnia w Trzcianie, Grand Prix w Międzynarodowym Konkursie „Kaunas Sonorum” na Litwie, I nagroda w VII. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Maurycego Moszkowskiego „per aspera ad astra”.

Prof. Marek Drewnowski – pianista, dyrygent; naukę gry na fortepianie rozpoczął we wczesnym dzieciństwie. Studia pianistyczne odbywał w warszawskiej Akademii Muzycznej w Warszawie pod kierunkiem Ryszarda Baksta i Zbigniewa Drzewieckiego. Po śmierci prof. Drzewieckiego przeniósł się do Krakowa i ukończył tamtejszą Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w klasie Jana Hoffmana. Nagranie dwunastu sonat Scarlattiego w 1975 przyniosło artyście znaczący sukces w kraju i za granicą. Po wysłuchaniu tego nagrania w Nowojorskim Radiu, Leonard Bernstein zaprosił Marka Drewnowskiego do występów w Tanglewood z Boston Symphony Orchestra. Pianista koncertuje w największych salach Europy, Stanów Zjednoczonych i Japonii. Jest współtwórcą filmu Izabeli Cywińskiej OCZAROWANIE FRYDERYKA. Obecnie prowadzi także klasę fortepianu w Schola Cantorum w Paryżu i klasę dyrygentury na Uniwersytecie w Stambule. W latach 2007-2012 Marek Drewnowski nagrał wszystkie dzieła Chopina jak również 550 sonat Scarlattiego.

Piotr Latoszyński urodził się w 1981 roku w Warszawie. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi w klasie fortepianu prof. Tadeusza Chmielewskiego. Studia pianistyczne kontynuował w Robert Schumann Hochschule w Duesseldorfie (Konzertexamen) oraz w Akademii Muzycznej w Krakowie (studia podyplomowe) pod kierunkiem prof. Wiesława Piękosia. Ma za sobą występy na wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach pianistycznych. Jest laureatem Ogólnopolskiego Konkursu im. F. Chopina w Warszawie oraz Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej w Łodzi w kategorii trio fortepianowe. W 2006 roku wygrał Konkurs im. F. Chopina w Mariańskich Łaźniach, a w 2007 roku Konkurs im. Miłosza Magina w Paryżu, otrzymując dodatkowo nagrodę prasy. Wielokrotnie brał udział w festiwalach muzycznych, m. in. w: Międzynarodowym Festiwalu w Mariańskich Łaźniach, Festiwalu Chopinowskim w Nohant, Ruhr Klavierfestival.

Piotr Pawlak (ur. 20 lutego 1998 w Gdańsku) – polski pianista, zwycięzca XI Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Darmstadt. W 2016 z wyróżnieniem ukończył Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną I i II stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku w klasie fortepianu prof. Waldemara Wojtala oraz w klasie organów dr Hanny Dys. Obecnie jest studentem Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Laureat wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych. Otrzymał między innymi pierwszą nagrodę oraz nagrodę za najlepszą improwizację na XI Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Darmstadt (2017), drugą nagrodę na I Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim dla Młodych Pianistów w Pekinie (2016), II nagrodę na I Międzynarodowym Konkursie Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie (2019), I nagrodę na II Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów „Chopin pod Wawelem” w Krakowie (2019), drugą nagrodę (pierwszej nie przyznano) na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Budapeszcie (2018).

Tymoteusz Bies 26-letni pianista, absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, gdzie studiował w klasie fortepianu prof. Zbigniewa Raubo. Laureat wielu prestiżowych konkursów pianistycznych i kameralnych, m. in. Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina, Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego „Friuli Venezia Giulia”, czy Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. K. Szymanowskiego. Swoją wiedzę i umiejętności pogłębia pracując podczas kursów mistrzowskich ze światowej sławy pedagogami: prof. Eugene Indjic’em, prof. Andrzejem Jasińskim, prof. Kevinem Kennerem, prof. Dang Thai-Son’em i innymi. Jest laureatem stypendium Młodej Polski (2019), stypendium Krystiana Zimermana (2016), stypendium Ministra Kultury (2015, 2019).

W 2018 roku ukazał się fonograficzny debiut pianisty, zawierający m. in. koncerty fortepianowe W.A. Mozarta i F. Chopina. Obecnie trwają prace nad trzecim albumem pianisty, zawierającym utwory Karola Szymanowskiego i Witolda Lutosławskiego; na płycie artyście towarzyszyć będzie Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia. W 2019 roku jako najlepszy absolwent katowickiej Alma Mater został uhonorowany tytułem Primus Inter Pares. W sezonie artystycznym 2020/2021 pełni funkcję Artysty-rezydenta Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Artysta jest reprezentowany przez Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena.

Andrzej Wierciński urodził się 21 listopada 1995 roku w Warszawie. Regularną naukę muzyki podjął w wieku 6 lat, od 2010 roku w klasie fortepianu Anny Jastrzębskiej-Quinn w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II stopnia im. Zenona Brzewskiego w Warszawie, zaś od 2014 roku w Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie prof. Wojciecha Świtały. Wśród najważniejszych osiągnięć artystycznych na szczególną uwagę zasługują: I miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2015 rok), I miejsce w 6. Międzynarodowym Chopinowskim Konkursie Pianistycznym w Budapeszcie (Węgry 2014 rok), III miejsce w 3. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym ,,Halina Czerny-Stefańska in memoriam” w Poznaniu (2014 rok), jest też finalistą oraz zdobywcą specjalnej Nagrody dla najlepszego pianisty z Polski na 10. Międzynarodowym Chopinowskim Konkursie Pianistycznym w Darmstadt (Niemcy, 2013 rok) oraz zdobył I miesjce w 10. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym ,,Golden Ring” w Słowenii (2014), I nagroda na Międzynarodowym Konkursie w Neapolu “Masters Neapolitan Piano Competition” (Włochy 2018 rok), Złoty Medal na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym we Wiedniu (2019), I nagroda na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Saint-Priest Antoine de Saint Exupéry (Francja 2019). W październiku 2019 roku artysta zdobył trzecią nagrodę oraz brązowy medal na Międzynarodowym Konkursie w Hong Kongu.

Informacja w związku z zagrożeniem epidemiologicznym

Szanowni Państwo,

w dniu dzisiejszym Rząd zdecydował o zawieszeniu działalności instytucji kultury: teatrów, oper, filharmonii, muzeów a także kin – jak poinformował na konferencji prasowej Wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Stosujemy się do wszystkich procedur Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Staramy się przenieść nasze najbliższe wydarzenia kulturalne na nowe terminy, o których będziemy Was informować w najbliższym czasie.
Chcemy Was uspokoić, iż zakupione przez Was bilety zachowają swoją ważność.
Sytuacja jest dynamiczna i staramy się do niej dostosować na bieżąco. Dlatego bardzo prosimy nasi Drodzy o wyrozumiałość i cierpliwość! :)
Wszelkie nowe informacje będą zamieszczane na naszych stronach i na portalach społecznościowych!
Życzymy Wam dużo zdrowia i życzymy sobie byśmy mogli Was gościć w nowo wyznaczonych terminach
Do zobaczenia!!! :)