„Conrad nasz współczesny”

14 listopada w warszawskim Teatrze Palladium odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa poświęcona twórczości jednego z najwybitniejszych pisarzy przełomu XIX i XX wieku, Josephowi Conradowi-Korzeniowskiemu.

Konferencja ma na celu ukazanie wielu oblicz Conrada: pisarza zarazem polskiego i angielskiego, kolonialnego i postkolonialnego, wiązanego z kulturą wysoką i popkulturowego, znanego i zapoznanego. Przede wszystkim jednak jej temat jest aktualność dzieła autora „Tajnego agenta” w perspektywie współczesności. Twórczość Conrada nie tylko znakomicie wytrzymała próbę czasu (do dziś pisarz jest jednym z najchętniej ekranizowanych autorów swojej epoki, a jego utwory należą do żywego kanonu, czego świadectwem liczne odwołania w prozie współczesnych gigantów pokroju Philipa Rotha, Johna le Carré, Vieta Thana Nguyena, V.S. Naipaula, Salmana Rushdiego), lecz także zachowuje zaskakującą aktualność. Poruszane przez Conrada problemy odnajdujemy bowiem w naszej rzeczywistości, dlatego też zamykający konferencję panel będzie próbą spojrzenia na współczesność oczyma autora „Jądra ciemności”.

Udział w konferencji potwierdzili wybitni conradyści z Polski, Anglii, Stanów Zjednoczonych i Niemiec.

Organizatorem konferencji jest Fundacja Universitatis Varsoviensis, współorganizatorami zaś są Instytut Książki i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Honorowym patronem imprezy jest wybitny conradysta Zdzisław Najder.

Strona www konferencji „Conrad Nasz współczesny”

Informacja w związku z zagrożeniem epidemiologicznym

Szanowni Państwo,

w dniu dzisiejszym Rząd zdecydował o zawieszeniu działalności instytucji kultury: teatrów, oper, filharmonii, muzeów a także kin – jak poinformował na konferencji prasowej Wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Stosujemy się do wszystkich procedur Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Staramy się przenieść nasze najbliższe wydarzenia kulturalne na nowe terminy, o których będziemy Was informować w najbliższym czasie.
Chcemy Was uspokoić, iż zakupione przez Was bilety zachowają swoją ważność.
Sytuacja jest dynamiczna i staramy się do niej dostosować na bieżąco. Dlatego bardzo prosimy nasi Drodzy o wyrozumiałość i cierpliwość! :)
Wszelkie nowe informacje będą zamieszczane na naszych stronach i na portalach społecznościowych!
Życzymy Wam dużo zdrowia i życzymy sobie byśmy mogli Was gościć w nowo wyznaczonych terminach
Do zobaczenia!!! :)