KONCERT KATY CARR „W HOŁDZIE CICHOCIEMNYM”

17 grudnia 2016 roku, w warszawskim Klubie Palladium odbędzie się wyjątkowy koncert brytyjskiej wokalistki i multiinstrumentalistki polskiego pochodzenia KATY CARR.

Artystka wystąpi w składzie Katy Carr and The Aviators. Ich muzyka określana jest jako eksperymentalne połączenie folku i popu. Wstęp wolny!

Termin: 17.12.2016 Miejsce: Palladium, Złota 9, Warszawa Czas: 20:00 Bilety: Wstęp wolny

Bezpłatne wejściówki do odebrania w lokalizacjach:
Kasa Palladium, Złota 7/9 codziennie od 12:00 do 19:00, tel: 22 827 70 49, email: kasa@teatrpalladium.com
Klub Proxima, Żwirki i Wigury 99a, pon-pt od 9:00 do 17:00 tel: 22 822 87 02, email:klub@klubproxima.com.pl
Biuro Fundacji UV , ul. Karkowskie Przedmieście 24 pokój 109 pon-pt od 9:00 do 16:30 tel 22 826 56 13

Katy Carr to brytyjska wokalistka i multiinstrumentalistka polskiego pochodzenia, zafascynowana Polską i jej historią. Występuje z grupą 🙂 Katy Carr and The Aviators. Ich muzyka określana jest jako eksperymentalne połączenie folku i popu. Katy będąc osobą mającą korzenie zarówno polskie jak i brytyjskie jest przepełniona pasją i uczuciem dla obu swoich ojczyzn. Za pośrednictwem swojej muzyki od wielu lat z pasją i oddaniem kultywuje przyjaźń pomiędzy tymi narodami.

Artystka nagrała do tej pory 5 albumów – „Screwing Lies” (2001), „Passion Play” (2003), „Coquette” (2009), „Paszport” (2012), „Polonia” (2015). Jej singiel „Kommander’s Car” z płyty „Paszport” został zainspirowany ostatnimi 80 metrami brawurowej ucieczki z obozu koncentracyjnego Auschwitz dokonanej przez Kazimierza Piechowskiego oraz jego kolegów, którzy przebrani w mundury SS wyjechali z obozu w ukradzionym samochodzie komendanta Rudolpha Hössa w czerwcu 1942 roku. Pomysł piosenki powstał w sierpniu 2009 roku podczas pracy nad ścieżką dźwiękową do 25 minutowego filmu dokumentalnego „Kazik and the Kommander’s Car” (pol. „Kazik i samochód komendanta”, w reżyserii Hannah Lovell). Piechowski w wywiadzie dla BBC odniósł się do piosenki Kommander’s Car mówiąc, że „jest jak brama zamykająca dramat jego życia”, a o Katy powiedział: „ona precyzyjnie opisała ten dramat w swojej piosence. Zawsze uważałem, że ten najbardziej dramatyczny moment w moim życiu nie zostanie usłyszany. Teraz mogę zamknąć ten rozdział.”

W listopadzie 2011, Katy została nominowana do London Music Award wraz z Kate Bush i PJ Harvey,. W 2014 roku album „Paszport” wygrał w konkursie „Independent Music Awards” w kategorii „Concept Album”. W 2015 roku Katy Carr została nagrodzona honorowym członkostwem Pierwszej Polskiej Dywizji Pancernej. Za swój dorobek muzyczny i humanitaryzm została uhonorowana w 2016 roku medalem „Pro Patria”.

Tytuł Polonii pochodzi od gestu oddania i lojalności Sir Edwarda Elgara w stosunku do swojego bliskiego przyjaciela i kolegi, kompozytora, późniejszego prezydenta Polski, Ignacego Paderewskiego (GBE – Rycerza Wielkiego Krzyża Orderu Imperium Brytyjskiego). Elgar napisał swój utwór pt. Polonia w 1915 roku, dokładnie 100 lat temu, z myślą o Funduszu Na Rzecz Polskich Ofiar (Polish Victims Relief Fund). W 1915 roku Polska została wymazana z mapy Europy, w konsekwencji uprzedniego rozdzielenia przez 120 lata między jej sąsiadów Rosję, Prusy i Austrię. Z końcem I wojny światowej Polacy odzyskali swój kraj.
Inspiracją dla powstania piosenek Katy były ważne momenty polskiej historii i polskiego życia – aspekty kultury, wyczyny i zdarzenia wojskowe i wywiadowcze, wynalazki intelektualne i nauka, jak również lojalność i odwaga, które to cechy charakteru były niezbędne do ich dokonania.

Polonia, piąta płyta Katy Carr, powstała pod wpływem inspiracji zagadnieniami słabo zbadanymi przez zachodnich historyków, jak front wschodni II wojny światowej i potężna siła militarna walczących o wolność Polski. Piosenki Carr znajdujące się na płycie Polonia odkrywają tych samych ludzi, którzy w czasie II wojny światowej walczyli nie tylko o niepodległą Polskę, ale i o wolność Zachodu, zwłaszcza Wielkiej Brytanii. Polska była nie tylko jedynym sojusznikiem Wielkiej Brytanii przez pierwsze dwa lata wojny, ale jej największą militarną siłą koalicyjną po USA pod koniec II wojny światowej.

Inspiracją do napisania utworów do albumu „Polonia” były sylwetki wielkich polskich bohaterów walczących za wolność oraz przyjaźni polsko-brytyjskiej w czasie II Wojny Światowej.

Jumping with Zo (Skacząc z Zo), w której to piosence generał Elżbieta Zawacka, jedyna kobieta skacząca w Cichociemnych, elitarnym polskim pułku spadochronowym, skacze „w niebo tak ciemne”. Melodia ta zawiera małą aluzję do „Hejnału,” tradycyjnego, polskiego narodowego muzycznego symbolu Polski, czterokrotnie granego co godzinę na trąbce na Rynku Głównym w Krakowie.

W lżejszym tonie wspaniałe jest odwołanie się do Charliego Chaplina w When Charlie Met Pola (Kiedy Charlie poznał Polę) – w swojej książce Moja podróż za granicę (1921) Chaplin napisał, że jego narzeczona Pola Negri była najpiękniejsza „rzeczą”, jaką widział w Europie. Tutaj znany muzyk folkowy Guy Schalom dodatkowo gra na łyżkach.

Tytuł Polonii pochodzi od gestu oddania i lojalności Sir Edwarda Elgara w stosunku do swojego bliskiego przyjaciela i kolegi, kompozytora, późniejszego prezydenta Polski, Ignacego Paderewskiego (GBE – Rycerza Wielkiego Krzyża Orderu Imperium Brytyjskiego). Elgar napisał swój utwór pt. Polonia w 1915 roku, dokładnie 100 lat temu, z myślą o Funduszu Na Rzecz Polskich Ofiar (Polish Victims Relief Fund). W 1915 roku Polska została wymazana z mapy Europy, w konsekwencji uprzedniego rozdzielenia przez 120 lata między jej sąsiadów Rosję, Prusy i Austrię. Z końcem I wojny światowej Polacy odzyskali swój kraj.

Jej czwarty album, „Paszport”, został nagrany w 2012 roku, w 70. rocznicę ucieczki Kazimierza Piechowskiego z Auschwitz. Cały album inspirowany jest losem członków polskiego ruchu oporu z okresu II wojny światowej. Na płycie znalazł się ponownie utwór dedykowany Piechowskiemu „Kommander’s Car”, utwór „Wojtek”, którego bohaterem jest syryjski niedźwiedź brunatny oraz szeregowiec służący w 2. Korpusie Polskim – Wojtek oraz utwór pt. „Mała little Flower” poświęcony Irenie Opdyke (pseudonim Mała) jednej z 6339 Polskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata oraz jej narzeczonemu Jankowi Ridlowi (pseudonim „Mercedes Benz”), który zginął w czasie akcji bojowej w maju 1944 roku, na dzień przed zaplanowanym ślubem.
Aby uzyskać więcej informacji prosimy o kontakt: info@katycarr.com, www.katycarr.com

ZAPRASZAMY!

Informacja w związku z zagrożeniem epidemiologicznym

Szanowni Państwo,

w dniu dzisiejszym Rząd zdecydował o zawieszeniu działalności instytucji kultury: teatrów, oper, filharmonii, muzeów a także kin – jak poinformował na konferencji prasowej Wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Stosujemy się do wszystkich procedur Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Staramy się przenieść nasze najbliższe wydarzenia kulturalne na nowe terminy, o których będziemy Was informować w najbliższym czasie.
Chcemy Was uspokoić, iż zakupione przez Was bilety zachowają swoją ważność.
Sytuacja jest dynamiczna i staramy się do niej dostosować na bieżąco. Dlatego bardzo prosimy nasi Drodzy o wyrozumiałość i cierpliwość! :)
Wszelkie nowe informacje będą zamieszczane na naszych stronach i na portalach społecznościowych!
Życzymy Wam dużo zdrowia i życzymy sobie byśmy mogli Was gościć w nowo wyznaczonych terminach
Do zobaczenia!!! :)