Chopin był z UW – MARKUS GROH – koncert w ramach obchodów 200-lecia Uniwersytetu Warszawskiego

Koncert 14 lutego 2016, godz. 17.00 – Markus Groh (Niemcy)

 

Markus Groh (Niemcy) urodził się 5 stycznia 1970 roku na południu Niemiec. Obchodzi więc urodziny tego samego dnia co Alfred Brendel i Arturo Michelangeli. Ugruntowując przez lata swoją pozycję wśród najwybitniejszych pianistów młodego pokolenia udowodnił, że wart jest tego znakomitego towarzystwa.
Tak naprawdę świat muzyczny docenił jego kunszt w 1995 roku, kiedy jako pierwszy Niemiec w historii swego kraju, bezapelacyjnie zwyciężył na Międzynarodowym Konkursie im. Królowej Elżbiety w Brukseli. Jeszcze wcześniej, jako dwudziestolatek, zdobył pierwszą nagrodę na Konkursie Artura Schnabla w Berlinie w 1990 roku, ale ten sukces nie został w pełni doceniony.
Wszystko jednak zaczęło się trochę wcześniej – najpierw u Prof. Konrada Richtera w Stuttgarcie, który zauważył jego ponadprzeciętny talent oraz u Prof. Hansa Leygrafa, pod okiem którego doskonalił swój kunszt w Berlinie i Salzburgu. Ci dwaj wybitni pedagodzy potrafili odpowiednio ukierunkować jego poszukiwania muzyczne i rozwinąć jego zdolności pianistyczne.
Znany z fantastycznych interpretacji Liszta, określany jako pianista o nieprawdopodobnej sile i wyobraźni dźwięku, Markus Groh już na początku swojej kariery artystycznej, tuż po triumfie brukselskim, podbił serca publiczności amerykańskiej. Występował wielokrotnie z orkiestrami symfonicznymi w Colorado, Detroit, Florydzie, Fort Worth, Jacksonville, Kansas, New Jersey, Filadelfii, San Francisco i Seattle, żeby wymienić tylko te główne. W Europie koncertował z Bamberger Symphoniker, Bournemouth Symphony, Hague Residentie Orkest, London Symphony, Orkiestrą lipskiego Gewandhausu, Orchestre de la Suisse Romande, Pekińską Oriestrą Symfoniczną oraz z orkiestrami filharmonicznymi w Sankt Petersburgu, Osace, Helsinkach i Budapeszcie. Koncerty te prowadzili m.in. Kent Nagano, Marek Janowski, Stefan Sanderling, Ivan Fischer i Neeme Jarvi.
Markus Groh występuje regularnie na najbardziej prestiżowych niemieckich festiwalach muzycznych: Zagłębia Ruhry, Bad Kissingen i Ludwigsburga. Nagrywa dla rozgłośni radiowo-telewizyjnych Niemiec, Hiszpanii, Belgii, Holandii, Francji, Włoch, Szwajcarii, Austrii, Japonii, Meksyku i USA. Jest założycielem i dyrektorem artystycznym Festiwalu Bebersee pod Berlinem. Niedawno wyszła jego kolejna płyta lisztowska z Totentanz i Sonatą b-moll oraz płyta z sonatami wiolonczelowymi Debussy’ego, Prokofiewa i Brittena w duecie z Claudio Bohorquezem, wydana przez wytwórnię Berlin Classics.

Informacja w związku z zagrożeniem epidemiologicznym

Szanowni Państwo,

w dniu dzisiejszym Rząd zdecydował o zawieszeniu działalności instytucji kultury: teatrów, oper, filharmonii, muzeów a także kin – jak poinformował na konferencji prasowej Wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Stosujemy się do wszystkich procedur Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Staramy się przenieść nasze najbliższe wydarzenia kulturalne na nowe terminy, o których będziemy Was informować w najbliższym czasie.
Chcemy Was uspokoić, iż zakupione przez Was bilety zachowają swoją ważność.
Sytuacja jest dynamiczna i staramy się do niej dostosować na bieżąco. Dlatego bardzo prosimy nasi Drodzy o wyrozumiałość i cierpliwość! :)
Wszelkie nowe informacje będą zamieszczane na naszych stronach i na portalach społecznościowych!
Życzymy Wam dużo zdrowia i życzymy sobie byśmy mogli Was gościć w nowo wyznaczonych terminach
Do zobaczenia!!! :)