Warszawa Niezłomna! – koncert z okazji 79. rocznicy Powstania Warszawskiego

Warszawa Niezłomna! – koncert z okazji 79. rocznicy Powstania Warszawskiego

„Zieleniak”
ul. Grójecka 97, Warszawa

Niedziela 06.08.2023r.
godz. 18:00

Wstęp Wolny !

Narodowe Centrum Kultury, Urząd Dzielnicy Ochota m.st. Warszawy i Fundacja „Universitatis Varsoviensis” mają zaszczyt zaprosić na plenerowy koncert z okazji 79. rocznicy Powstania Warszawskiego pt.: „Warszawa Niezłomna!”.

We wtorek, 1 sierpnia 1944 roku, o godz. 17.00 (określonej kryptonimem „W”, jak Wolność), wybuchło Powstanie Warszawskie. Była to największa akcja zbrojna podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. Jego militarnym celem było wyzwolenie stolicy spod niezwykle brutalnej niemieckiej okupacji, pod którą znajdowała się od września 1939 r. Powstanie, choć nie osiągnęło celów ani wojskowych, ani politycznych, było fenomenem w skali okupowanej Europy.

W czasie trwających 63 dni walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Poległo również ok. 3,5 tys. żołnierzy z Dywizji Kościuszkowskiej. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie zburzone.

Im wszystkim dedykujemy nasz koncert!.

Dla kolejnych pokoleń Polaków Powstanie Warszawskie stało się symbolem męstwa w walce o niepodległość.

Podczas koncertu wystąpią: Darek „Maleo” Malejonek z zespołem, Basia Pospieszalska, Kasia Malejonek, Aleksandra Idkowska, Damian Ukeje.

Prowadzenie koncertu Łukasz Jankowski

Organizatorzy:

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury

Urząd Dzielnicy Ochota m.st. Warszawy, Fundacja „Universitatis Varsoviensis”

Scenariusz koncertu: Mariusz Pluta, Sławomir J. Sokołowski

Autor projektu: Sławomir J. Sokołowski

Partnerzy medialni: Radio Wnet, Polskie Radio RDC.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencje. Edycja 2023

i Urzędu Dzielnicy m.st. Warszawy.

Informacja w związku z zagrożeniem epidemiologicznym

Szanowni Państwo,

w dniu dzisiejszym Rząd zdecydował o zawieszeniu działalności instytucji kultury: teatrów, oper, filharmonii, muzeów a także kin – jak poinformował na konferencji prasowej Wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Stosujemy się do wszystkich procedur Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Staramy się przenieść nasze najbliższe wydarzenia kulturalne na nowe terminy, o których będziemy Was informować w najbliższym czasie.
Chcemy Was uspokoić, iż zakupione przez Was bilety zachowają swoją ważność.
Sytuacja jest dynamiczna i staramy się do niej dostosować na bieżąco. Dlatego bardzo prosimy nasi Drodzy o wyrozumiałość i cierpliwość! :)
Wszelkie nowe informacje będą zamieszczane na naszych stronach i na portalach społecznościowych!
Życzymy Wam dużo zdrowia i życzymy sobie byśmy mogli Was gościć w nowo wyznaczonych terminach
Do zobaczenia!!! :)