Koncert poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego
100. rocznica urodzin
W czwartek 28 października 2021 r. o godz. 19:00 w Teatrze Palladium odbędzie się koncert w uznaniu zasług Krzysztofa Kamila Baczyńskiego dla polskiej sztuki, polskiej niepodległości i polskiej kultury.
W 100-lecie jego urodzin Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę ogłaszającą rok 2021 Rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.
Wstęp na koncert wolny po pobraniu darmowych wejściówek dostępnych na : www.mlodzidlapolski.pl, www.palladium.pl, www.fundacjauv.org.pl
Link do pobrania wejściówek:
https://goout.net/pl/bilety/koncert-poezji-krzysztofa-kamila-baczynskiego/hejk/
Transmisja online www.facebook.com/MlodziDlaPolski, www.fundacjauv.org.pl
Wywiad ze Sławomirem Sokołowskim w radiu Wnet: https://wnet.fm/broadcast/slawomir-sokolowski-na-poczatku-byl-chaos-19-10-2021-r/
Wywiad w TV Republika:
Serdecznie zapraszamy Państwa do wspólnego uczestnictwa w koncercie. Zaprezentowane zostaną najważniejsze i najbardziej znane wiersze poety. Interpretacji utworów dokona Marcin Kwaśny, polski aktor teatralny, telewizyjny i filmowy, scenarzysta. Prezentacje wzbogaci występ Miłki Małeckiej, Barbary Pospieszalskiej, Dominiki Świątek, Doroty Sacewicz, Norberta „Smoły” Smolińskiego, Marcina Stycznia, przy akompaniamencie Orkiestry „ART- G BAND” pod dyrekcją Artura Grudzińskiego.
Będzie to doskonała okazja na przedstawienie tej wybitnej postaci jako jednego z największych polskich poetów, zasług dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej oraz osiągnięć w działalności na rzecz rozwoju polskiej kultury.
W tym roku upłynie 100 lat od urodzenia Krzysztofa Kamila Baczyńskiego (ur. 22 stycznia 1921 w Warszawie, zm. 4 sierpnia 1944 w Warszawie). Jest on, obok Tadeusza Gajcego, najwybitniejszym przedstawicielem poetów pokolenia Kolumbów. Pokolenia, dla których okres wchodzenia w dorosłość przypadł na lata II wojny światowej. To właśnie wojna była przeżyciem, które ukształtowało ich twórczość w największym stopniu. Krzysztof Kamil Baczyński od wczesnej młodości wyróżniał się niezwykłym talentem literackim i plastycznym. Był uczniem słynnego Liceum im. Stefana Batorego, w którym uczęszczał do jednej klasy z Tadeuszem Zawadzkim ps. Zośka, Janem Bytnarem ps. Rudy czy Maciejem Aleksym Dawidowskim ps. Alek, zaś sam Baczyński posługiwał się pseudonimem „Emil”.
Krzysztof Kamil Baczyński rozumiał, że okres okupacji niemieckiej jest czasem, w którym młodzież musi czynnie uczestniczyć w działaniach mających na celu odzyskanie niepodległości przez Polskę, poświęcić życie Ojczyźnie. Zaangażował się w działalność konspiracyjną. Jako żołnierz Armii Krajowej służył w dwóch harcerskich batalionach, które zapisały się w historii Polski: „Zośka” i „Parasol”. Śmiertelnie raniony przez niemieckiego snajpera, poległ czwartego dnia Powstania Warszawskiego. Poeta został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Armii Krajowej, a dwa lata temu, postanowieniem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, otrzymał za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej oraz osiągnięcia w działalności na rzecz rozwoju polskiej kultury, Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. Krzysztof Kamil Baczyński jest przez historyków literatury uważany za jednego z największych polskich poetów.
Chociaż zginął niemalże u progu dorosłego życia, całość jego spuścizny zachowała się w rękopisach, podobnie jak wiele rysunków i szkiców. Zdążył stworzyć ok. 500 wierszy, w tym kilkanaście poematów dużych rozmiarów.
Krzysztof Kamil Baczyński to ikona wiecznie żywa w zbiorowej pamięci. Poeta w swoich wierszach mówi o sprawach ważnych i ponadczasowych, takich jak wierność, miłość, Ojczyzna. Pokazuje tragiczną stronę ludzkiego życia, związaną z koniecznością wyboru, poświęceniem i strachem przed śmiercią.
Program koncertu:
Dominika Świątek
– Wiersze wojenne
– Zwycięzcy
Norbert „Smoła” Smoliński
– Niebo złote Ci otworzę
– Z głową na karabinie
Ludmiła Miłka Małecka
– Znów wędrujemy
– Których nam nikt nie wynagrodzi
Barbara Pospieszalska
– Promienie
Dorota Sacewicz
– Deszcze
– Co się zdarzy przy drodze
Marcin Styczeń
– Pocałunek
– Byłeś jak wielkie stare drzewo
Akompaniament muzyczny Orkiestra Art. – G Band pod dyrekcją Artura Grudzińskiego
Marcin Kwaśny dokona interpretacji wierszy K.K. Baczyńskiego:
– Elegia o chłopcu polskim
– Wiatr
– Niebo złote Ci otworzę
– Erotyk
– Biała Magia
– Znów wędrujemy
Koncert poprowadzi Ilona Januszewska
Data i miejsce wydarzenia: 28.10.2021, godz. 19:00, Teatr Palladium, ul. Złota 9, Warszawa
Organizator: Stowarzyszenie Młodzi dla Polski
Współorganizator: Biuro Programu Niepodległa,
Partner: Fundacja Universitatis Varsoviensis
Sponsor: Bank Gospodarstwa Krajowego
Patroni medialni: Polskie Radio RDC, TV Republika, Radio Wnet, TVP3 Warszawa