Festiwal czekolady: „Urodziny doktora Korczaka”

W czwartek 22 lipca 2021 r. o godz. 11:00 w Teatrze Palladium odbędzie się koncert upamiętniający rocznicę urodzin wybitnego lekarza, pedagoga, pisarza, publicysty i działacza społecznego, Polaka żydowskiego pochodzenia- Janusza Korczaka.

Transmisja:

Serdecznie zapraszamy najmłodszych widzów do udziału w koncercie w wykonaniu Warszawskiej Orkiestry Kameralnej im. F. Chopina pod dyrekcją Artura Grudzińskiego, która wraz z aktorem Jerzym Zelnikiem w roli narratora wykona bajkę symfoniczną „Piotruś i wilk” Sergiusza Prokofiewa. W drugiej części koncertu Zespół Fasolki przypomną swoje najlepsze przeboje, począwszy od „Fantazji”, przez „Witaminki dla chłopczyka i dziewczynki”, skończywszy na „Mydło lubi zabawę”. 22 lipca to nie tylko urodziny doktora Janusza Korczaka, ale również dzień uznawany za „Święto czekolady”.

Będzie to doskonała okazja na przypomnienie wybitnej postaci- doktora Janusza Korczaka. Twórczość i ogromne osiągnięcia dotyczące teoretycznego i praktycznego wychowania, oryginalnego systemu pracy z dziećmi są do dnia dzisiejszego stosowane w szkolnictwie wielu krajów.

Do wychowanków, którzy rozpoczynali drogę życia, Janusz Korczak mawiał:

„Dajemy wam tęsknotę za lepszym życiem, którego nie ma, a które kiedyś będzie.

Może ta tęsknota doprowadzi was do Boga, Ojczyzny i miłości”.

Chcemy również przedstawić jego wybitną działalność jako lekarza w okresie od wybuchu I wojny światowej. Data 22 lipca kojarzy się też z Zakładami E. Wedel, czyli fabryką czekolady.

Repertuar koncertu:

1.Warszawska Orkiestra Kameralna im. F. Chopina pod dyrekcją Artura Grudzińskiego:

  • Sergiusz Prokofiew – Piotruś i wilk op. 67 |narrator: Jerzy Zelnik

2. Zespół Fasolki :

  • Fantazja
  • Witaminki dla chłopczyka i dziewczynki
  • Myj zęby
  • Mydło lubi zabawę
  • Domowa piosenka

Artur Grudziński – Dyrygent, pianista, kompozytor, aranżer i pedagog. Ukończył studia na Akademii Muzycznej w Poznaniu, kierunek: dyrygentura orkiestrowa. Udział w koncertach i rejestracjach radiowo-telewizyjnych z całą czołówką polskiej sceny muzycznej i teatralnej: Ewa Bem, Krystyna Prońko, Maryla Rodowicz, Kayah, Danuta Błażejczyk, Lora Szafran, Natalia Kukulska, Niemen, Andrzej Zaucha, Ryszard Rynkowski, Zbigniew Wodecki, Kuba Badach, Wiktor Zborowski, Artur Żmijewski, Krzysztof Kolberger, Adam Hanuszkiewicz, Marian Opania i wielu innych. Na koncie (jako pianista, aranżer i dyrygent) największe Polskie Festiwale Muzyczne : Piosenki Polskiej w Opolu, Piosenki Zjednoczonej Europy w Zielonej Górze, Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, Piosenki Studenckiej w Krakowie, Piosenki Dziecięcej w Koninie, Jazz Jamboree w Warszawie, Anny German w Warszawie, Muzyki Filmowej w Łodzi, Muzyki Religijnej w Drohiczynie. Od 1990 do chwili obecnej bierze udział w realizacjach teatralnych jako muzyk wykonawca, aranżer a także jako kierownik muzyczny. Autor : około 150 kompozycji – piosenek, ilustracji filmowych i reklam radiowo-telewizyjnych oraz około 3500 aranżacji (playbacki oraz partytury orkiestrowe).

Współrealizator programów telewizyjnych : „ŚPIEWAJĄCE FORTEPIANY „, „TAK TO LECIAŁO”, „TELERANEK”, „SONGOWANIE NA EKRANIE ‘’(TVP), „SINGA DINGA ” (TV PULS).

Od kilkunastu lat aktywna działalność pedagogiczna jako prowadzący zajęcia lub akompaniator na Warsztatach Muzycznych ; wokalnych i instrumentalnych oraz udział w Sympozjach artystycznych poświęconych sztuce aranżacji orkiestrowej .

Fasolki – dziecięcy zespół wokalno-taneczny z Warszawy, który powstał w 1983 r. Występowali regularnie w programach dziecięcych, takich jak: Fasola, Tik-Tak, Ciuchcia, Teleferie, Jedyneczka i Budzik.

Do najbardziej znanych piosenek zespołu należą: Fantazja, Myj zęby, Mydło lubi zabawę, Domowa piosenka, Czuję głód, Zabiorę brata, A ja rosnę, Kropelka złotych marzeń, Witaminki dla chłopczyka i dziewczynki, Ciocia z Ameryki, Dżdżownica jazz i inne. W ich repertuarze znajduje się ponad 500 utworów napisanych przez: Ewę Chotomską, Andrzeja M. Grabowskiego, Krzysztofa Marca, Jarosława Kukulskiego, Adama Skorupkę, Wandę Chotomską, Teresę Niewiarowską i innych.

Z Fasolek wywodzi się kilkoro aktorów i piosenkarzy młodego pokolenia, m.in. Joanna Jabłczyńska, Monika Mrozowska, Aneta Zając, Grzegorz Hardej, Robert Gołaszewski, Sebastian Cybulski, Arkadiusz Niezgoda, Jacek Wolszczak, Hanna Górecka. Zespół Fasolki funkcjonuje przy Młodzieżowym Domu Kultury przy ul. Łazienkowskiej w Warszawie.

Organizator: Fundacja Przyjaźni Polsko-Izraelskiej

Współorganizator: Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Fundacja Universitatis Varsoviensis

Patronaty medialne: Gazeta Polska Codzienna, TV Republika, Niezależna.pl

Transmisja online koncertu z Teatru Palladium rozpocznie się o godzinie 11.00, 22 lipca 2021 roku na stronie Fundacji Universitatis Varsoviensis – Fundacjauv.org.pl oraz FACEBOOK.COM/SCENAPALLADIUM.

Wstęp wolny !

Informacja w związku z zagrożeniem epidemiologicznym

Szanowni Państwo,

w dniu dzisiejszym Rząd zdecydował o zawieszeniu działalności instytucji kultury: teatrów, oper, filharmonii, muzeów a także kin – jak poinformował na konferencji prasowej Wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Stosujemy się do wszystkich procedur Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Staramy się przenieść nasze najbliższe wydarzenia kulturalne na nowe terminy, o których będziemy Was informować w najbliższym czasie.
Chcemy Was uspokoić, iż zakupione przez Was bilety zachowają swoją ważność.
Sytuacja jest dynamiczna i staramy się do niej dostosować na bieżąco. Dlatego bardzo prosimy nasi Drodzy o wyrozumiałość i cierpliwość! :)
Wszelkie nowe informacje będą zamieszczane na naszych stronach i na portalach społecznościowych!
Życzymy Wam dużo zdrowia i życzymy sobie byśmy mogli Was gościć w nowo wyznaczonych terminach
Do zobaczenia!!! :)