Koncert symfoniczny upamiętniający 80. rocznicę powstania Getta w Warszawie

2 października 2020 roku, w warszawskim Teatrze Palladium odbędzie się wyjątkowy koncert. Utwory Władysława Szpilmana, Mieczysława Weinberga, Karola Szymanowskiego, Fryderyka Chopina, wykonają: wybitni polscy młodzi pianiści Szymon Nehring i Piotr Latoszyński przy akompaniamencie skrzypiec Marii Machowskiej. Dzięki wybitnym artystom koncert będzie najwyższej jakości wydarzeniem artystycznym, które dodatkowo przybliży muzykę i postaci wybitnych kompozytorów. Koncert przede wszystkim upamiętni 80.rocznicę powstania Getta w Warszawie – symbolicznego początku HOLOCAUSTU.

Termin: 2 październik Miejsce: Palladium, Złota 9, Warszawa Czas: 13:00

Powstanie Getta w Warszawie można uznać za symboliczny początek holokaustu. Getto w Warszawie – zostało utworzone przez władze niemieckie w Warszawie 2 października 1940. A zamknięte i odizolowane od reszty miasta 16 listopada 1940. Było największym gettem w całej okupowanej Europie. W kwietniu 1941 w obrębie murów „dzielnicy żydowskiej” znajdowało się ok. 450 tys. osób.

Pomoc Polski w czasie II wojny światowej była nieoceniona. Zawarła się w niej działalność informacyjna związana z prześladowaniami oraz zbrodniami dokonywanymi przez okupanta niemieckiego na ludności żydowskiej, a także pomoc materialna mająca wymiar humanitarny. Ukrywanie Żydów przed deportacją do gett oraz obozów koncentracyjnych.

„Solidarność polsko-izraelską” pragniemy okazać poprzez organizację pianistycznego koncertu rocznicowego, który doskonale nada powagi wydarzeniu.

Będzie to upamiętnienie tragicznej historii części polskich obywateli. Koncert będzie symbolem dobrych relacji łączących społeczność polską ze społecznością żydowską. Wielowiekowa wspólnota Polsko – Żydowska jest cenną wartością dla naszego Państwa.

W finale wysłuchamy utworu Karola Szymanowskiego „ Źródło Aretuzy”, który został wykonany na ostatnim koncercie muzyki klasycznej w Getcie Warszawskim.

Koncert zagrają:

Szymon Nehring – jest jednym z najbardziej utalentowanych i obiecujących pianistów młodego pokolenia w Polsce.

Jest jedynym Polakiem, który otrzymał pierwszą nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Artura Rubinstein w Tel Awiwie jednym z najważniejszych konkursów pianistycznych na świecie. W latach 2017-19 r. był studentem prof. Borisa Bermana w Yale School of Music. Ukończył Akademię Muzyczną w Bydgoszczy w klasie prof. Stefana Wojtasa, z którym współpracował od 2013 r.

Wcześniej przez 11 lat był uczniem w klasie fortepianu prof. Olgi Łazarskiej w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I stopnia im. M. Karłowicza w Krakowie i Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II stopnia im. F. Chopina w Krakowie.

W 2014 r. otrzymał I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie „Arthur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy. Rok później został laureatem stypendium Krystiana Zimermana i wystąpił w finale XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, na którym otrzymał wyróżnienie, nagrodę publiczności oraz szereg nagród dodatkowych. W 2017 r. zdobył I nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Artura Rubinsteina w Tel Awiwie oraz szereg nagród dodatkowych w tym za najlepsze wykonanie utworu Fryderyk Chopina.

Jego debiutancka płyta CD z muzyką polskich kompozytorów została wyróżniona nagrodą polskiej Akademii Fonograficznej Fryderyk 2016 w kategorii Album roku recital solowy, a także Jokerem magazynu Crescendo oraz nagrodą Supersonic magazynu Pizzicato. W 2016 r. ukazały się dwie płyty artysty:  Koncerty fortepianowe Chopina nagrane z orkiestrą Sinfonietta Cracovia pod batutą Jurka Dybała oraz Krzysztofa Pendereckiego a także  Koncert fortepianowy „Resurrection” Krzysztofa Pendereckiego pod batutą kompozytora. Jego najnowsze nagranie zawiera utwory fortepianowe Chopina wykonane na instrumencie historycznym (Erard 1858).

Występował z orkiestrami Filharmonii Narodowej, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestrą Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu,  Santander Orchestra, Sinfonią Iuventus oraz większością orkiestr w Polsce, Orkiestrą Filharmonii Izraela, Orkiestrą Symfoniczną z Bambergu, Orkiestrą Filharmonii w Marsylii, Orkiestrą Symfoniczną z Hartford, Orkiestrą Symfoniczną z Calgary, jak również Orkiestrą XVIII Wieku pod batutą Jerzego Maksymiuka, Jacka Kaspszyka, Antoniego Wita, Grzegorza Nowaka, Pablo Herasa-Casado, Kariny Canellakis, Giancarlo Guerrero, Omer Meir Wellbera, Johna Axelroda, Krzysztofa Pendereckiego, Lawrenca Fostera i innych.

Artysta wystąpił między innymi w takich salach koncertowych jak Carnegie Hall, Elbphilharmonie, Palau de la Música Catalana, Konzerthaus Berlin, DR Koncerthuset w Kopenhadze, Musikverein we Wiedniu, Herkuessaal i Prinzregententheater w Monachium.

W 2019 r. został zaproszony do programu fundacji Orpheum, dzięki któremu wystąpił wraz z Orchestrą Tonhalle Zurich pod dyrekcją Davida Zinmana. W 2020 r. zadebiutował w Filharmonii Berlińskiej.

 Szymon Nehring jest reprezentowany przez Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena.

Piotr Latoszyński – Urodził się w 1981 roku w Warszawie. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi w klasie fortepianu prof. Tadeusza Chmielewskiego. Studia pianistyczne kontynuował w Robert Schumann Hochschule w Duesseldorfie (Konzertexamen) oraz w Akademii Muzycznej w Krakowie (studia podyplomowe) pod kierunkiem prof. Wiesława Piękosia. Brał udział w licznych kursach mistrzowskich, m. in. w: Hamamatsu International Piano Academy, Music Academy of the West Santa Barbara, Meisterkurs fuer Musik w Zurichu, w Międzynarodowym Kursie Pianistycznym w Krakowie, Konzertarbeitswochen w Goslar oraz Internationaler Mesiterkurs fuer Pianisten w Darmstadt. Na kursach tych kształcił się pod kierunkiem wielu wybitnych pedagogów takich jak : Hiroko Nakamura, Arie Vardi, Rudolf Buchbinder, Kevin Kenner, Yves Henry, Yvonne Lee, Jerome Lowenthal.

Ma za sobą występy na wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach pianistycznych. Jest laureatem Ogólnopolskiego Konkursu im. F. Chopina w Warszawie, Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej w Łodzi, a także zwycięzcą Konkursu im. F. Chopina w Mariańskich Łaźniach oraz Konkursu im. Miłosza Magina w Paryżu. Wielokrotnie brał udział w festiwalach muzycznych, m. in. w: Międzynarodowym Festiwalu w Mariańskich Łaźniach, Festiwalu Chopinowskim w Nohant, Ruhr Klavierfestival.

Maria Machowska – Urodzona w 1987 roku w Warszawie. Jej nauczycielami byli Mirosław Ławrynowicz oraz Marek Zebura, a następnie Konstanty Andrzej Kulka, u którego ukończyła studia na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina.

Laureatka XIII Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu (2006 r.).

W Polsce koncertowała z orkiestrami większości filharmonii, w tym także z Orkiestrą Filharmonii Narodowej, Orkiestrą Sinfonia Varsovia oraz Polską Orkiestrą Radiową.

Jako solistka współpracowała z wieloma wybitnymi dyrygentami – Jerzym Maksymiukiem, Janem Krenzem, Jean- Jacques Kantorowem, Enrique Batizem, Tadeuszem Strugałą, Wojciechem Rajskim, Tadeuszem Wojciechowskim, Sauliusem Sondeckisem, Nikolaiem Diadiurą, Łukaszem Borowiczem, Jerzym Swobodą, Tomaszem Bugajem, Michałem Dworzyńskim, Miguelem Gomezem Martinezem, Danielem Raiskinem, Joelem Sachsem, Georgiem Tchitchinadze. Maria Machowska jest laureatką V nagrody na XIII Międzynarodowym Konkursie im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu (2006), Nagrody Specjalnej przyznanej przez Jury pod honorowym przewodnictwem Gidona Kremera na Międzynarodowym Konkursie im. Leopolda Mozarta w Augsburgu (2006), I nagrody na Międzynarodowym Konkursie im. Niccolò Paganiniego we Wrocławiu (2004), III nagrody na Międzynarodowym Konkursie im. Karola Lipińskiego i Henryka Wieniawskiego w Lublinie (2003).       

W roku 2007 oraz 2012 artystka została wyróżniona programem stypendialnym „Młoda Polska”.

W latach 2008 – 2014 roku była koncertmistrzem Orkiestry Sinfonia Varsovia, wielokrotnie współpracowała jako gościnny koncertmistrz z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej.

Od sezonu 2014/2015 objęła funkcję koncertmistrza Orkiestry Filharmonii Narodowej.

Program koncertu:

I część programu:

1. Fryderyk Chopin : Nokturn fis-moll op.48

2. Fryderyk Chopin:  Sonata h-moll op.58

3. Fryderyk Chopin : Nokturn E-dur op. 62

Fortepian – Szymon Nehring

 II części programu:

1. Fryderyk Chopin – Marche funèbre: Lento z II sonaty fortepianowej b-moll, op. 35

2. Fryderyk Chopin – Nokturn cis-moll, op. posth.

3. Mieczysław Wajnberg – Allegro z V sonaty na fortepian, op. 58 

4. Karol Szymanowski – Źródło Aretuzy z Mitow. Trzech poematów na skrzypce i fortepian op. 30

Skrzypce – Maria Machowska

Fortepian – Piotr Latoszyński

Prowadzenie koncertu: Robert Gajewski

Współorganizatorami projektu są: Ministerstwo Kultury i Nauki, Instytut Muzyki i Tańca, Fundacja Przyjaźni Polsko-Izraelskiej, Fundacja „ Universitatis Varsoviensis”

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca

Galeria zdjęć

Informacja w związku z zagrożeniem epidemiologicznym

Szanowni Państwo,

w dniu dzisiejszym Rząd zdecydował o zawieszeniu działalności instytucji kultury: teatrów, oper, filharmonii, muzeów a także kin – jak poinformował na konferencji prasowej Wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Stosujemy się do wszystkich procedur Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Staramy się przenieść nasze najbliższe wydarzenia kulturalne na nowe terminy, o których będziemy Was informować w najbliższym czasie.
Chcemy Was uspokoić, iż zakupione przez Was bilety zachowają swoją ważność.
Sytuacja jest dynamiczna i staramy się do niej dostosować na bieżąco. Dlatego bardzo prosimy nasi Drodzy o wyrozumiałość i cierpliwość! :)
Wszelkie nowe informacje będą zamieszczane na naszych stronach i na portalach społecznościowych!
Życzymy Wam dużo zdrowia i życzymy sobie byśmy mogli Was gościć w nowo wyznaczonych terminach
Do zobaczenia!!! :)