SPEKTAKLE DLA DZIECI
Pt. „Legendy Polskie”
Wrzesień 2020r. KLUB HYBRY
Wstęp wolny
Fundacja Universitatis Varsoviensis zaprasza na wydarzenie artystyczne pt. „Legendy Polskie”, na które złożą się nowo powstałe spektakle bazujące na legendach i bajkach polskich.
Zaprezentowane wydarzenia teatralne to promocja naszej kultury, przystępne i nowoczesne, a zarazem zachowujące jakość artystyczną spektakle. Występy teatralne mają na celu przede wszystkim edukować, zapoznawać z historią Polski, rozbudzać tożsamość naszej wspólnoty oraz od małego wychowywać i uczyć obcowania z kulturą wysoką.
Uwspółcześnione wersje bajek to skierowanie uwagi dzieci na konsekwencje, jakie może przynieść zatracenie się w zdobywaniu wciąż nowych dóbr materialnych. Żyjąc w czasach kiedy pogoń za zdobywaniem wciąż nowych dóbr materialnych przysłania nam to, co naprawdę ważne. Brak czasu, cierpliwości, dążenie do realizacji własnych często egoistycznych celów, nie pozwala nam na skierowanie uwagi dzieci na wartości nieprzemijające (miłość, przyjaźń, lojalność), dziś tak często zapominane. Dzięki poruszaniu takich tematów naturalna wrażliwość dzieci zostanie wzmocniona.
Z myślą o najmłodszych widzach zaplanowaliśmy ciekawą scenografię oraz grę aktorską pozwalającą na dodatkowe uczestnictwo młodych widzów w scenkach. Zaprezentujemy spektakle tak, ich treść była słuchana przez dzieci w języku bardziej przystępnym, czasem humorystycznym oraz edukacyjnym. Wszystkie spektakle to autorskie propozycje stworzone
we współpracy z profesjonalnymi reżyserami, aktorami, scenografami i kompozytorami.
Dla naszych dzieci mamy do zaprezentowania następujące spektakle:
Czwartek,10.09.2020, godz. 10:00 – „ Koziołek Matołek”
Wtorek, 15.09.2020, godz. 11:00 – „Brzydkie Kaczątko”
Czwartek, 17.09.202, godz. 11:00 – „Złota Rybka”
Poniedziałek, 21.09.2020, godz. 11:00 – „Legenda o Smoku Wawelskim”
1. ” Koziołek Matołek „
Forma interaktywnego przedstawienia teatralnego, w którym dzieci śledzą przygody nieporadnego Koziołka Matołka ( kultowa postać w świecie polskich, niestety często już zapominanych i pomijanych bajek) uczącego się ludzkiej mowy i poznającego realne korzyści wynikające z posługiwania się prawidłową polszczyzną jest doskonałym sposobem na to, by w formie mądrej, sugestywnej, a czasami śmiesznej i wzruszającej historii przekazać dzieciom zaplanowane treści.
Autor tekstu i reżyser : Jerzy Gmitrzuk
Aranżacje muzyczne : Sebastian Weremiuk
Dekoracje : Małgorzata Wosik
Występują : Ewa Dobrowolska, Jerzy Gmitrzuk
2. „Brzydkie Kaczątko „
Spektakl będzie oparty na motywach baśni J. Ch. Andersena , pod tymże tytułem. Będzie to wierszowana i uwspółcześniona wersja tego utworu. Przy wielu zabawnych i innowacyjnych rozwiązaniach , nie zatracony zostanie jednak jej charakter baśni. Piękne piosenki i pojawiające się lalki z pewnością uatrakcyjniają to widowisko. Planujemy wykorzystać tu różne techniki teatralne (lalki pacynki ). W bajce Brzydkie Kaczątko zostaną poruszone tematy takie jak wrażliwość , tolerancja , poszanowanie odmienności )
Autor tekstu i reżyser : Jerzy Gmitrzuk
Aranżacje muzyczne : Krystian Sebastian
Dekoracje : Małgorzata Wosik
Występują : Ewa Dobrowolska, Jerzy Gmitrzuk
3. ” Złota Rybka „
Głównym atutem bajki będzie osadzenie jej w środowisku otaczającej nas , szeroko pojętej ekologii oraz pokazywanie przez interaktywną zabawę z dziećmi , jak możemy wpływać na poprawę wizerunku środowiska naturalnego w sposób praktyczny (najmłodsi uczestnicy będą mogli wziąć udział w segregacji śmieci , wykonaniu zadań związanych z oczyszczaniem wody itp. )
Autor tekstu i reżyser : Jerzy Gmitrzuk
Aranżacje muzyczne : muzyka tradycyjna
Dekoracje : Joanna Mikoszewska
Występują : Ewa Dobrowolska, Jerzy Gmitrzuk
4. ” Legenda o Smoku Wawelskim”
Przygody dzielnego Szewczyka, któremu dzięki wrodzonemu sprytowi i pomysłowości udało się pokonać groźnego smoka. Zaprezentujemy bajkę w sposób humorystyczny, z piękna oprawa muzyczną i wykorzystaniem dużych , kolorowych form plastycznych – niezwykle efektowną lalką imitującą Smoka, lalka typu mupety. To Legenda, która łączy tradycję ze współczesnością i wielokulturowością.
Autor tekstu i reżyser : Jerzy Gmitrzuk
Aranżacje muzyczne : Tomasz Bieliński
Dekoracje : Małgorzata Wosik
Występują : Ewa Dobrowolska, Jerzy Gmitrzuk
Współorganizatorami projektu są: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego , Fundacja „Universitatis Varsoviensis”
„ Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego”