Koncert Skazani na zapomnienie: Andrzej Panufnik i Roman Palester. Palladium, 17.09

Palladium,
17 września, godz. 19.00

Wstęp wolny. Miejsca siedzące nienumerowane. Bezpłatne wejściówki do pobrania na goout.net!

Roman Palester (1907–1989) i Andrzej Panufnik (1914–1991) to dwaj wybitni polscy kompozytorzy, którzy w pierwszy powojennych latach zdecydowali się na emigrację z PRL.

Roman Palester, uznawany po wojnie za następcę Karola Szymanowskiego, w 1947 roku wyjechał do Paryża, a w 1950 roku ogłosił, że do Polski nie wróci. W 1952 roku przyjął propozycję Jana Nowaka-Jeziorańskiego i przez następnych 20 lat kierował działem kulturalnym polskiej sekcji Radia Wolna Europa w Monachium. Po przejściu na emeryturę wrócił do Paryża, gdzie mieszkał do śmierci. Polskę odwiedził raz, w 1983 roku, przyjeżdżając na koncerty swej muzyki w Krakowie.

Andrzej Panufnik na przełomie lat 40-tych i 50-tych postrzegany był jako najważniejszy polski kompozytor i dyrygent, ceniony przez komunistyczne władze. Mimo swej uprzywilejowanej pozycji, nie mogąc znieść rosnącej presji politycznej oraz ograniczania wolności w sztuce, w 1954 roku nielegalnie przedostał się do Wielkiej Brytanii, gdzie poprosił o azyl. Mieszkał tam do śmierci, Polskę odwiedził dopiero w 1990 roku, już po politycznych zmianach – witany owacyjnie jako gość honorowy festiwalu Warszawska Jesień.

Obaj twórcy do 1977 roku pozostawali na indeksie PRL-owskiej cenzury – ich muzyki nie można było wykonywać, a ich nazwiska pomijano w publikacjach (wyjątkiem w tym zakresie był tylko czas odwilży po 1956 roku). O ile dziś muzyka Panufnika, również dzięki sukcesowi, jaki odniósł on w swej przybranej ojczyźnie, jest dobrze rozpoznana, to twórczość i działalność Romana Palestra pozostaje w dużej mierze w zapomnieniu. Tymczasem obaj ci polityczni emigranci, tak niesłusznie skazani na zapomnienie, zasługują na przywrócenie ich twórczości oraz zapewnienie jej stałego miejsca w polskiej kulturze.

Program:

1. Andrzej Panufnik – Hommage a Chopin na flet i smyczki
2. Roman Palester – Serenada na dwa flety i orkiestrę smyczkową

Otwarcie wystawy poświęconej obu kompozytorom – wystawa przygotowana przez Archiwum Kompozytorów Polskich BUW.
Gościem specjalnym będzie wdowa po Andrzej Panufniku – Lady Camilla Panufnik.

3. Andrzej Panufnik – Koncert skrzypcowy

Wystąpią:

Agata i Łukasz Długoszowie (flety) oraz Janusz Wawrowski (skrzypce) z towarzyszeniem orkiestry smyczkowej Warsaw Players

Organizatorzy: Fundacja Universitatis Varsoviensis, Teatr Palladium
Patron medialny: Polskie Radio

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2018”

Informacja w związku z zagrożeniem epidemiologicznym

Szanowni Państwo,

w dniu dzisiejszym Rząd zdecydował o zawieszeniu działalności instytucji kultury: teatrów, oper, filharmonii, muzeów a także kin – jak poinformował na konferencji prasowej Wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Stosujemy się do wszystkich procedur Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Staramy się przenieść nasze najbliższe wydarzenia kulturalne na nowe terminy, o których będziemy Was informować w najbliższym czasie.
Chcemy Was uspokoić, iż zakupione przez Was bilety zachowają swoją ważność.
Sytuacja jest dynamiczna i staramy się do niej dostosować na bieżąco. Dlatego bardzo prosimy nasi Drodzy o wyrozumiałość i cierpliwość! :)
Wszelkie nowe informacje będą zamieszczane na naszych stronach i na portalach społecznościowych!
Życzymy Wam dużo zdrowia i życzymy sobie byśmy mogli Was gościć w nowo wyznaczonych terminach
Do zobaczenia!!! :)