Festiwal „Urodziny Doktora Korczaka”

Najpiękniejsze piosenki z filmów Walta Disneya!

W czwartek, 20 lipca 2022 r., o godz. 17:30, w Teatrze Palladium odbędzie się koncert upamiętniający rocznicę urodzin wybitnego lekarza, pedagoga, pisarza, publicysty i działacza społecznego, absolwenta Uniwersytetu Warszawskiego, Polaka żydowskiego pochodzenia – Janusza Korczaka. Osoby, która upodmiotowiła Dzieci.

Serdecznie zapraszamy najmłodszych widzów do udziału w koncercie.

W pierwszej części koncertu Fasolki przedstawią repertuar, m.in. Piosenkę o Doktorze Korczaku oraz największe przeboje 40-lecia istnienia Zespołu. W drugiej części Warszawska Orkiestra Kameralna im. F. Chopina pod dyrekcją Artura Grudzińskiego oraz młodzi soliści, finaliści konkursów muzycznych zaprezentują największe przeboje filmów Walta Disneya.

Koncert poprowadzi : Miłka Małecka

Wstęp wolny !

transmisja online:

Będzie to doskonała okazja na przypomnienie wybitnej postaci – Janusza Korczaka.

Korczak był polsko-żydowskim lekarzem, pedagogiem i działaczem społecznym. Stworzył system pracy z dziećmi, który oparty był na partnerstwie, a nie na wydawaniu poleceń. Walczył o prawa dziecka. Stworzył też pismo „Mały Przegląd”, w którym artykuły pisali najmłodsi. Jest autorem „Pamiętnika”, w którym opisał zdarzenia z Domu Sierot z warszawskiego getta, a także książki „Dzieci ulicy”, o młodych bezdomnych z okresu II Wojny Światowej. Janusz Korczak pisał również dla dzieci – stworzył kultową postać Króla Maciusia I.


Korczak był jednym z założycieli Domu Sierot dla dzieci pochodzenia żydowskiego, który znajdował się przy ulicy Krochmalnej 92. Głównie o tym miejscu jest „Pamiętnik” autora. Książka jest jedną z najważniejszych relacji z getta warszawskiego z czasu II Wojny Światowej. Opisuje sceny z życia codziennego, od maja do sierpnia, 1942 roku.


Janusz Korczak zginął w obozie zagłady w Treblince, w sierpniu 1942 roku. Został tam wywieziony przez hitlerowców – wraz z dziećmi, którym pomagał – podczas tzw. wielkiej akcji likwidacyjnej warszawskiego getta. Wiedział, co go czeka, ale swoje dzieci próbował pocieszać do ostatniej chwili. Mówił, że jadą na wieś, że będzie dobrze. Był z nimi do ostatniej chwili na ziemi, chciał im ułatwić przejście do światłości. Do przenosin do getta był sąsiadem Palladium ponieważ mieszkał na ulicy Złotej 12.


Janusz Korczak został pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego (2018) i Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (1947) za wybitne zasługi w pomocy dzieciom. Jego książki są obecnie bardzo ważnymi pamiątkami z okresu II Wojny Światowej, a Król Maciuś I jest uwielbiany przez dzieci nie tylko w Polsce.

Organizator: Fundacja Przyjaźni Polsko-Izraelskiej

Współorganizator: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Partnerzy: Fundacja Universitatis Varsoviensis, Palladium

Patronaty medialne: Polskie Radio RDC, Radio Wnet, Telewizja Republika

Transmisja online na stronie :

www.fundacjauv.org.pl

YOUTUBE

Informacja w związku z zagrożeniem epidemiologicznym

Szanowni Państwo,

w dniu dzisiejszym Rząd zdecydował o zawieszeniu działalności instytucji kultury: teatrów, oper, filharmonii, muzeów a także kin – jak poinformował na konferencji prasowej Wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Stosujemy się do wszystkich procedur Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Staramy się przenieść nasze najbliższe wydarzenia kulturalne na nowe terminy, o których będziemy Was informować w najbliższym czasie.
Chcemy Was uspokoić, iż zakupione przez Was bilety zachowają swoją ważność.
Sytuacja jest dynamiczna i staramy się do niej dostosować na bieżąco. Dlatego bardzo prosimy nasi Drodzy o wyrozumiałość i cierpliwość! :)
Wszelkie nowe informacje będą zamieszczane na naszych stronach i na portalach społecznościowych!
Życzymy Wam dużo zdrowia i życzymy sobie byśmy mogli Was gościć w nowo wyznaczonych terminach
Do zobaczenia!!! :)