Szopka Noworoczna 2023

18 grudnia 2022r., w Teatrze Palladium, ul. Złota 7/9, w Warszawie odbyły się nagrania do „Szopki Noworocznej 2023” autorstwa Marcina Wolskiego.

Do muzyki wybitnego gruzińskiego poety i barda Bułata Okudżawy oraz tradycyjnych kolęd i pastorałek, Marcin Wolski napisał rymowane utwory satyryczne nawiązujące do bieżących wydarzeń.

Tradycja szopki noworocznej wywodzi się z XIV – wiecznej cyganerii krakowskiej, gdzie artyści krakowscy w „Jamie Michalikowej” układali satyry na ówczesną elitę krakowską. Szopka grana też była, w warszawskich teatrach komediowych i satyrycznych dwudziestolecia międzywojennego. Na antenie telewizyjnej pojawiła się w latach 60 XX wieku. Nadawana była w Sylwestra, tuż po północy. W czasach PRL-u z satyry i żartów wyłączeni byli Ministrowie Rządu oraz Sekretarze Komitetu Centralnego. Pierwszy Sekretarz prezentowany był na ekranie, ale jako ciepła, lubiana postać Ojca Narodu. W wolej Polsce pierwszą niecenzurowaną szopkę nadano w Sylwestra 1990 roku. Głównym autorem tej szopki był Marcin Wolski wraz z Andrzejem Zaorskim i Jerzym Kryszakiem, w późniejszych latach dołączył Marek Majewski.

W projekcie do „Szopki Noworocznej 2023” udział wzięli: Marcin Wolski, Stanisław Klawe, Dominika Świątek, Leszek Czajkowski, Paweł Piekarczyk, Miłka Małecka, Dorota Sacewicz. Za aranżację muzyczną odpowiedzialny był Artur Grudziński wraz z zespołem Art. G-Band.

Emisja „Szopki Noworocznej 2023” nastąpi w Telewizji Republika, 31.12.2022 (w Nowy Rok), o godz. 23:20.

Informacja w związku z zagrożeniem epidemiologicznym

Szanowni Państwo,

w dniu dzisiejszym Rząd zdecydował o zawieszeniu działalności instytucji kultury: teatrów, oper, filharmonii, muzeów a także kin – jak poinformował na konferencji prasowej Wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Stosujemy się do wszystkich procedur Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Staramy się przenieść nasze najbliższe wydarzenia kulturalne na nowe terminy, o których będziemy Was informować w najbliższym czasie.
Chcemy Was uspokoić, iż zakupione przez Was bilety zachowają swoją ważność.
Sytuacja jest dynamiczna i staramy się do niej dostosować na bieżąco. Dlatego bardzo prosimy nasi Drodzy o wyrozumiałość i cierpliwość! :)
Wszelkie nowe informacje będą zamieszczane na naszych stronach i na portalach społecznościowych!
Życzymy Wam dużo zdrowia i życzymy sobie byśmy mogli Was gościć w nowo wyznaczonych terminach
Do zobaczenia!!! :)